Искршена спомен плочата на Мара Бунева


Непознати сторители ноќеска целосно ја искршиле спомен плочата на Мара Бунева, на кејот на Вардар во Скопје, што вчера ја поставија претставници на неколку бугарски здруженија.

bunevaво организација на Бугарскиот културен клуб, вчера во црквата Св. Димитрија во Скопје се одржа панихида за Мара Бунева, а потоа на кејот на реката Вардар беше поставена нова спомен плоча.

На 13. јануари се навршуваат 86 години од атентатот што го извршила Мара Бунева врз српскиот државен обвинител Велимир Прелиќ во центарот на Скопје. Откако го извршила атентатот, таа се самоубила.

Foto – Makfax

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1