Исламската држава ја нацрта мапата на својата идна територија – во неа и Македонија!


Најпознатата терористичка организација на светот од Исламската држава, објави нова мапа на својот иден калиф.

10882332_933225276696498_4587703677294813372_n

Црниот исламски калиф со кој би владеел строг шеријат, ја опфаќа северната и централна Африка се до екваторот, цел потконтинент и дел од Кина. Во границите на калифот, е комплетно земен Блискиот исток, се до границата на Казахстан и Русија.

ИД го прецрта и Крим како своја територија, како и комплетниот Балкан, добар дел од Унгарија, Австрија и дел од Алпите. Во црно е завеана и комплетно Шпанија, која џихадистите ја нарекуваат „Андалус“.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1