Исус умрел во поголеми маки отколку што се знаело – нови докази


Со векови црквите го опишуваат Исус како Христијанин распнат со рацете раширени на самиот крст. Но новото откритие ги побива сите теории, истакнувајќи дека правата вистина е далеку посурова за божјиот човек.

isus-hrist-foto-wikipedia-1396621487-473723Наводно рацете на Исус биле заковани над неговата глава. Меѓународната група на научници го проучувала Торинското платно и дошла до заклучок дека жртвата била замотана и висела на крстот во облик на букавата Y. Ова било истражено на една од најпознатите христијански реликвии, кои претставуваат парче ланено платно на кое се препознава машкото тело кое било замотано по смртта.

Според најновите научни истражувања, ланеното платно покажува дека крвта протелувала низ неговите раце, како и другите повреди на телото. Експертите направиле истражување за да дознаат дали крвавите дамки на левата рака, одговараат на поставеноста на рацете на распнатиот Исус.

Матео Борини од Ливерпул смета дека Торинското платно било да е бибиско или средновековно, е доста интересно дело на уметност. Научникот од Универзитетот Пвиа во Италија, ги увидел различните пози на распетието, а потоа нанел донирана крв на местото каде бил прободен со нож од ноктите преку дланката.

torinsko-platno-foto-wikipedia-1396621831-473725

 

И двајцата научници откриле дека крвавите ознаки одговараат на распнувањето, но само доколку лицето било распнато во позиција на Y, а не на Т позиција, според христијанската уметност. Тоа е ситуација која создава голема болка и човек е речиси невозможно да дише, тврди Борини.

Се верува дека лицето распнато во Y позиција веројатно умрело од задушување. Тој објаснил дела слична позиција била користена и во средновековната тортура.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1