Јахти од 100 до 200 илјади евра, сопственост на Македонци пловат во Грција


Јахти во вредност од 100 до 200 илјади евра, сопственост на Македонци од Скопје и Охрид во текот на годината се закотвени во марината “Каламарија” кај Солун, а преку лето пловат по Егејското и Јонското море, пишува Емагазин.мк.jahta

Дестинациите по кои пловат се најчесто грчките острови Тасос,Скијатос или некои од модемските летувалишта.

Сопствениците на овие јахти, кои не ја надминуваат должината од 14 метри најчесто се бизнисмени и љубители на пловењето.

Нашите соговорници велат дека некои од овие јахти, за да избегнат евентуални проблеми пловат под туѓо знаме, најчесто италијанско.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1