Фото: Што се случуваше со небото над Куманово вчера?


Чудни формации на облаци вчера по невремето се појавија на небото во Куманово.

Mammatus облаците најчесто ги поврзуваат со наковалните облаци создадени од невреме со грмотевици. Тие често се протегаат од основата на cumulonimbus-ите, но исто така може да се најдат под категориите на altocumulus, altostratus, stratocumulus и Cirrus облаците, како и облаците од вулкански пепел.m1

Кога се случуваат во cumulonimbus-ите, mammatus-ите често укажуваат на особено силна бура или можеби дури и на торнадо бура.

А во Кумановосе појавија токму такви облаци само портокалови и за  кратко време исчезнаа, пишува Тинк.мк

dde

rr12

rr21

o11
rr31

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1