Како да ги исчистите дамките од црвено вино


Дамките од црвеното вино предизвикуваат вистинки потешкотии при отстранувањето. Прочитајте ги овие совети кои ќе ви бидат многу од помош.

fleka_1393442591_670x0За теписони

На површината со дамки од црвено вино нанесете водороден пероксид или разрадена сода бикарбона. По пет минути измијте го местото со вода. Друг начин на справување е со сол. Прекријте ја дамката и оставете да отстои дванаесет часа, потоа усисајте.

За облека

Најприменуваниот начин е со оцет. Оставете ја облеката во раствор од оцет и вода, а доколку тоа не помогне, нанесете оцет директно на облеката. Друг начин е да ја избришете дамката со чиста крпа, без триење. Потоа потопете ја облеката во вода и прашок. По 15 минути нежно истријте ја исфлеканата површина. Исто така решение за црвените дамки може да биде и белото вино.

Denesen

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1