Kaко да ги отстраните флеките од кафе?


Секому му се случува да истури кафе по облеката или гарнитурата, што е особено незгодно кога површината е во светла боја. Иако вам ви се чини дека флеките нема да исчезнат, еве неколку начини да се спасите од нив.

kafe1-650x325-600x300* Делот од ткаенината на кој има флека, треба да се натопи со ладно млеко. Така натопено оставете го да отстои некое време, а постоа измијте го со сапуница.

* Додека е мокра површината измијте ја со минерална газирана вода и флеката ќе исчезне. Најефективно ќе биде ако реагирате веднаш.

* Детергентот за садови помешан со малку вода и сол исто така е ефикасен за справување со флеките од кафе. Мешавината треба да ја нанесете со четкичка се додека не избледе.

*  Мешавината на сирење и алкохол во еднаква количина е истотака ефективна. Со мешавината истријте на  исфлеканото место, па оставете така да опстои, а потоа поминете го местото  со ладна вода.

365.com.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1