Како да го исчистите душекот со домашно ефикасно средство


Алергијата од прашина е се повеќе честа појава, а душекот на кој што спиете е идеално место за собирање на прав, нечистотија и бактерии.Ако сакате место на кое можете да спиете без да размислувате на такви нешта, а не морате да плаќате скапо за чистење ниту да купувате ново легло, еве ви супер трик.

dusekПотребни ви се:

– две кесички сода бикарбона

– 8 капки етирично масло од лаванда, рузмарин, еукалиптус или цитрус.

– Сито за брашно.

– можр да додадете и малку алкохолен оцет за дезинфекција

Подготовка:

1. Сода бикарбоната сипете ја во сад кој што се затвора.

2. Во сад ставете и етерично масло по желба.

2. Затворете го садот и добро протресете.

4. Мешавината постепено истресете ја во ситото и со неа испрскајте низ целиот душек.

5. Оставете да отстои така час, два, па потоа душекот темелно поминете го со правосмукалка.

6. Сода бикарбоната ќе ја впие влагата која им е погодна на бактериите, а етеричното масло служи за дезинфекција и ќе остави пријатен и свеж мирис.

365.com.mk

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1