Камионџиите повторно возат: Именувана улица во Бањалука по Пајо и Чкаља


Освен Миодраг Петровиќ Чкаља и Павел Вујисиќ, име на улица добија и нивните колеги  Зоран Радмиловиќ, Петар Краљ, Олга Спиридоновиќ, но и советскиот астронаут Јуриј Гагарин.


Поедини улици во Бањалука ќе ги носат имињата на некогаш популарните глумци од југословенскиот филм, како и поедини светци во христијанството и првиот руски космонаут. Ваквата одлука ја донела општината на Бањалука.

Во месната заедница е донесена одлука на именување на 26 улици.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1