Ќе одговара ли УЧК конечно за злоделата – Се формира специјален суд за злосторствата на УЧК


Посебен суд што ќе ги процесуира наводните злосторства на албанските герилци за време на конфликтот на Косово во 1998-99, ќе биде основан во Ден Хаг, објави холандската влада.HAG33

Европската унија(ЕУ) бара Косово да се соочи со обвинувањата против Ослободителната војска на Косово(ОВК) за воени злосторства над Србите, доколку сака ова земја да стане дел од Унијата.

ЕУ ќе ја финансира Специјалната правосудна институција на Косово, во која меѓународни судии ќе ги применуваат косовските закони. Осудените нема да одат во затвор во Холандија, соопшти владата.

ОВК се товари за воени злосторства над Србите и политичките противници, како и за уништување на српското културно наследство.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1