Ќе се менуваат правилата за добивање бугарски пасош – 200.000 Македонци чекаат


Над 200.000 Македонци Чекаат бугарски пасош, оценува Претседателот на парламентарната комисија за Бугарите во странство Румен Јончев.

Бугарскиот портал „segabg.com“ пишува дека пратениците во Комисијата ги разгледуваат мерките со кои ќе се прецизира постапката за утврдување на бугарски корен на лица кои живеат надвор од оваа земја, членка на Европската Унија.pasos bugarija

Јончев вели дека очекува министерот да се појави на неговата Комисија следната недела, за да размислат заедно за мерките по прашањето.

Инаку пратеникот ќе поднесе амандмани на законот за Бугарите што живеат надвор од земјата, со кои ќе им се овозможат сертификати за потекло да се издаваат и врз основа на нотарски заверена изјава која ќе ги содржи околностите со кои се докажува бугарскиот корен.

Republika.mk

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1