Ќе се збогуваме со приватноста – Полиција сега може да гледа и во спалните соби!


Најмалку 50 американски безбедносни служби „на мала врата“ усвоија технологија која буквално им овозможува да ѕиркаат во куќите на луѓето.range-r

“R-Range radar”, како што гласи називот на овој апарат, на оддалеченост од 20 метри детектира и најмало придвижување во куќата, и со самото тоа го известува за движењето на луѓето во сопствениот дом, пренесе „УСА тудеј“.

Федералните власти изјавиле дека информациите кои ги добиваат со користењето на радарот можат да бидат од клучна важност за безбедноста на припадниците на полицијата и останатите безбедносни служби, особено за време на високо ризични ситуации.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1