Ќебапи непожелни во Европската унија


cevapi_1328030484_670x0_1368020464_670x0Романскиот ќебап познат како ,,мици,,  од почетокот на јули, му се закани забрана од страна на ЕУ поради  натриум карбонат, што го содржи во себе како конзерванс и е меѓу клучните состојки на ова јадење, како и поради други адитиви  кои не се дозволени во земјите-членки.

Поради оваа причина, претставници на Владата на Романија во Брисел се обидуваат да го заштитат ова јадење и предлагаат да се вклучи во категоријата на традиционални производи.

Натриум бикарбонат, популарно – сода бикарбона е една од неопходните состојки и на босанскиот а и на “Балканските” ќебапи.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1