Кина ќе сади зеленчук во вселената


Кина конструираше вселенски капсули во кои ќе биде можно да се одгледува зеленчук надвор од Земјата, односно за време на претстојот на другите планети.
Кинеските власти направиле капсули за нивните астронаути, во кои ќе имаат можност за одгледуваат зеленчук, јавувата кинеските медиуми.
Капсулата има површина од 300 кубни метри, а во неа има услови погодни за живот, како тие на Земјата.

Во експериментот учествуваа двајца астронаути, Танг Јонгканг и Ми Тао. Тие изјавија дека за време на експериментот во капсулата минале интересни и пријатни моменти.
На Кина ова и е прв експеримент од ваков вид, а спроведен е во рамки на обидите на таа држава во вселената да испрати летало со човечки екипаж.

Миа

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1