Кинески милионер загина спасувајќи ги вработените од пожар


Кинескиот милионер Џу Џијангџијанг загина додека ги спасувал своите вработени од пожарот кој го зафатил третиот кат од зградата каде се наоѓале канцелариите на неговата агенција за недвижности.

И милионерот и сите вработени живееле во таа зграда, пренесува хрватски Дневник.

Пожарот избил доцна навечер, а димот и пламените јазици го разбудиле младиот 28 годишен милионер. Веднаш станал и истрчал надвор, но кога видел дека неколку од неговите вработени не се симнале помислил дека сеуште спијат и не се свесни за опасноста и се вратил во зградата за да ги разбуди и да ги избави од огнената стихија.

Успеал да спаси 8 мина но кога се вратил по последните двајца се угушил од димот и починал. Пожарникарите го нашле пред вратата на еден од становите во кој живеел негов вработен.

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1