Книга за смртта на Бин Ладен, авторот учествувал во убиството


Како се одвивала мисијата на американските специјални сили во која минатата година беше убиен водачот на Ал Каеда – Осама бин Ладен, ова ќе биде детално објаснето во новата книга која што ќе излезе од печат на 11 септември.

Реченици од прва рака, авторот на книгата бил во акцијата.”No Easy Day”, на Марк Овен ќе ги долови тензичните моменти во Пакистан. Марк Овен се разбира е псевдоним на воен ветеран кој меѓу првите влегол на третиот кат од скривницата, бил сведок на смртта на Бин Ладен. Ко-автор на книгата е новинарот Кевин Маурер, кој работел и на претходните четири книги за убиството на водачот на Ал Каеда. Ракописот од книгата не минал низ „прстите“ на американската војска, за да се провери дали евентуално содржи доверливи информации, тврди неименуван висок воен функционер.

Tags: , , ,

Александар Ѓурчески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1