Кочанчанец си го отсекол половиот орган – Втор случај во Кочани за 6 месеци


Си нанел повреди по целото тело па си го отсекол пенисот. 64 годишен жител на Кочани завчера итно бил транспортиран на Клиниката за урологија. Поради обилното крварење веднаш бил внесен во операциона сала.  На хирургот му требале околу 3 часа за да му овозможи на кочанчанецот во иднина да може да ги извршува барем физиолошките потреби, јавува Сител

-Повредата беше со нагмечување и потоа отсекување на пенисот и сето тоа пропратено со масовно крварење. Операцијата се состоеше во извлекување на оној внатрешен скриен дел од пенисот и негово препокривање со кожни фрапови за да може да ги извршува основните потреби, изјави др. Огнен Ивановски, Клиника за Урологија

operacija sala

На клиника го донел неговиот син кој го пронашол во локви крв и без полов орган. Отсечениот дел не го пронашол  бидејќи пациентот претходно го здробил со чекан. Станува збор за лице со психијатриска дијагноза.  Тој е втор случај од Кочани кој го исекол пенисот по 22 годишниот дечко кој во октомври го изврши истиот чин поради љубовни проблеми.

-Тоа се најчесто пациенти со психијатриска генеза. Слушаат гласови дека мора да го сторат тоа дека имаат чипови и посегнуваат на таков чин, вели Ивановски.

64годишниот кочанчанец ќе остане на клиника до стабилизирање на неговата состојба. И покрај тешките повреди на половите органи, уролозите успеваат да ги спасат ваквите пациенти за да можат да ги вршат основните физиолошки потреби.

Сител.мк

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1