Кога ќе го прочитате овој текст, повеќе никогаш нема да каснете смокви?!


Сите сакаме смокви и мора да признаеме дека се многу вкусни, меѓутоа постои една одвратна работа во врска со нив – внатре се наоѓаат мртви оси и муви.smokva2
Смоквите воглавно ги опрашуваат оси, кои често се заглавуваат внатре и умираат. Експертите велат дека во секоја смоква се наоѓа барем по една мртва оса, а неретко во нив се заглавуваат и муви.

Меѓутоа, нема да најдете мртов инсект внатре, бидејќи смоквата лачи силен ензим кој во целост го разградува инсектот и го претвора во протеини.

Овој одвратен факт, сепак, нема да не спречи да јадеме смокви.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1