Мајка на 13 деца на 65 години повторно бремена – и тоа со четврока


Германка на возраст од 65 години која веќе има 13 деца и седум внуци, повторно е бремена и носи четворка, објавија германски медиумиImage.ashx

Шеесет ипет годишна Германка, мајка на веќе 13 деца и баба на седум внуци, Анегрет Рауниг, е бремена и носи четворка, пренесува интернет страницата на телевизијата RTL и забележува дека доколку бременоста мине како што треба, ова лето германската наставничка ќе стане најстарата мајка на четворка.

Необичната сторија за возрасната трудница го привлече вниманието на германските медиуми, во прв ред на оние кои трагаат по сензации, а дневниот весник Bild во неделата ја стави на насловната страница, додека телевизијата RTL во понеделник ќе емитува разговор со госпоѓата Рауниг.13042015104755_anagret-13kids

Иако веќе има големо семејство, оваа жителка на Берлин воопшто не се двоумела последнава година и половина да патува во странство на многу вештачки оплодувања за да ја исполни желбата на својата најмлада ќерка, која е 9-годишната, која сакала братче или сестриче, се наведува во прилогот на RTL.

Последното оплодување ги надминало очекувањата со четири оплодени јајца, а Рауниг нема намера да задржи само едно од нив. „Тоа секако претставуваше шок. Разговарав со гинекологот, размислив и ја донесев одлуката“, изјави за Bild.

Оваа професорка по англиски и руски јазик во едно основно училиште годинава заминува во пензија, но не ја загрижуваат ниту годините, ниту коментарите на околината.trudna-65

Нејзината четворка ќе тргне на училиште кога таа ќе има 71 година. Ова, инаку, не е првпат Анегрет Рауниг првпат да ја возбудува германската јавност со својата бременост во повозрасни години. Уште во 2005 година го привлече вниманието кога го роди своето 13-то дете во 55-та година.

Досега нејзината бременост се одвивала без проблеми, а најголема опасност за децата би претставувало предвременото породување, велат лекарите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1