Кој ќе биде идниот папа – црнец кардинал води во кладилниците


За да се биде нов папа треб да е кардинал член на конклавата а не смее да се постари од 80 години. Еве кои се критериумите.

papa crnПол: Машки – Старост: Меѓу 65 и 70 години, папата мора да биде здрав, како би можел да се носи и со другите обврски и патувања низ светот, Мора да биде од земјата за која смета дека е неутрална.Мора да биде надбискуп на некој голем град со доказ да има добри административни способности. Понекоташ предност е ако е кандидат од Ватикан, искуство со медиумите. Течно да говори италијански, англиски, и некои други светски јазици.

Еден од кандидатите е и црнец кардинал. Според резултатите од кладилниците, постојат големи шанси новиот Папа да биде токму тој бидејќи уживал голема наклоност кај другите членови на енклавата. Еве некои од можните кандидати

1. Марк Ула – Канада

2. Леонардо Сандри, – Aргентина

3. Питер Турксон – Гана

4. Џанфранко Раваси – Италија

5. Франсис Аринзе – Нигерија

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1