Ресторан нуди специјалитети од земја?! (Видео/Фото)


Tosio

Еден јапонски ресторан нуди на своето мени „земјен“ оброк!

Станува збор за 6 каливи специјалитети кој содржат земја и чинат околу 80 евра.

Ресторанот “Ne Quittez Pas”, и главниот кувар Тошио Танабе вели дека веќе 8 годинни ја воведува земјата како сосотојка во оброците.

Jela od blata 3

„ Сакам да им ја доловам на гостите природата во нејзината целосна убавина – земја, воздух и вода се дел од неа и сето е тоа природно – ова е природна храна,, рекол тој.

На менито има – супа од земја, калливи тартуфи, шербет со земја, а како специјалното јадење е топка од компир прелиена со сос од земја во чии центар има прелив од тартуфи.

„земјата која ја користим внимателно ја вариме па ја просејуваме за да устите на гостите не бидат полни со песок, вели куварот.

Jela od blata 2Jela od blata

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1