Конечно правда: Докторите се виновни што почина мајка на 4 деца


По повеќе од 13 години семејството на починатата Драгица Иванчиќ од Загреб ја најде правдата.dragica-zagreb

Тамошниот суд пресуди дека гинеколошката клиника во Загреб е виновна за нејзината смрт при породувањето во 2002 година. Судот пресуди дека болницата е виновна за невнимание и непрофесионално постапување при породувањето на сега покојната Драгица со нејзиното четврто дете.

Сега болницата на семејството треба да му плати оштета над 3 милиони хрватски куни.

Случајот беше мега скандал во Хрватска. Медиумите пишуваа дека во неговото заташкување биле вмешани највисоки функционери од власта.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1