Корисни трикови: Исчистете ја куќата со помош на храна


majonez-g

– Ако се потурите со црвено вино и брзо посипете сол на местото на дамката, полесно ќе се исчисти.

– Кујнскиот прибор, или садови од месинг ако ги ставите да отстојат во кечап, може да добијат посебен сјај.

– Кората од бананите е одлична за полирање на сребрени предмети

– Гребаниците на мебелот поминете ги со јатката од оревите и нема да се забележуваат.

– Пченкарното брашно ќе ја впие маснотијата од дамките, само треба да го оставите околу 15 минути.

– За да ги отстраните масните наслаги од решетките од скарата, поминете ги со исечена главица кромид.

– Кората од краставицата ги отстранува дамките од ѕидовите, но ги одмаглува и огледалата во бањата.

– Со влажно парче леб може да ги соберете ситните парчиња скршено стакло.

– Маслиновото масло може да ги собере непријатниот мирис на димот од куќата.

– Сомелете сиров ориз во машина за мелење и така ќе ја исчистите.

Crnobelo.com

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1