Крим официјално ќе побара да се припои кон Русија


Премиерот на Крим, Сергеј Аксјанов, рече дека владата и официјално ќе побара припојување кон Русија, по референдумот на кој 93 проценти од излезените се изјаснија за соединување со Русија.

Man walk by a poster calling people to vote in the upcoming referendum, at the Crimean port of Sevastopol„Врховниот Совет на Крим официјално ќе побара влез во Руската Федерација на состанокот на 17. март“, напиша Аксјанов на Твитер.
Тој претходно рече дека денешниот референдум за соединување со Русија ќе влезе во историјата.

Британија и Франција најавија дека нема да ги признаат резултатите од референдумот и побараа Русија да го почитува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1