Крварење за време и по сексуален однос – причини зошто


Често на младите проблем им е да протолкуваат за што се работи кога доаѓа до промена во телото. Тоа не мора секогаш да бидат знаци на болест, но понекогаш тоа се првите симптоми на некои генитални инфекција. Крварењето за време или по сексуалниот однос кои може да се јават кај жените, е симптом дека може да се укаже повеќе од тоа, и тоа би можело, особено ако тоа постојано вели да биде показател на проблеми кои имаат потреба од внимание на лекар.

jajniciПричините можат да бидат различни. Апчиња за контрацепција и бременоста може да направи грлото на матката помек од нормалното, што може да доведе до крварење. Затоа, ако вашата сопруга користи пилули или бремени, тоа би можело да биде причина за крварење во текот или после сексуална активност.

Покрај тоа, ако сте забележале дека имате помало лачење на вагиналниот секрет за време на сексуалниот однос, тоа исто така, може да доведе до крварење. Оваа ситуација (доколку се повторува) се нарекува атрофичен вагинитис и може да се контролира со користење на одредени гелови, кои имаат за цел да ја зголемат сувост на женскиот полов орган. Некои сексуално преносливи болести како што се кламидија, гонореја и вагинални инфекции, како што трихомонијаза ги напаѓаат клетките на грлото на матката (цервикален), предизвикуваат иритација на ѕидовите на грлото на матката, што исто така, може да доведе до вагинално крварење за време или по сексуалниот однос. Затоа (во случајот на континуирано крварење ) сексуалните партнери треба да се тестираат за да се утврди дали некој од нив имаат која било од овие сексуално преносливи инфекции.

Share Button
Александра Смилеска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1