Култниот Титаник се воздигна од длабочините! Фото


Титаник се врати во живот откако пред повеќе од 100 години потона и се преобрази во една од најмоќните приказни на сите времиња.

Го допре дното на Атлантскиот океан откако удри во огромен леден брег, и тоа на првото свое патување на 14 април 1912 година, тоа беше последното патување за култниот брод, но и за 1502 патници и членови на екипажот.
Таканаречената „безжична соба“ од која се испраќаа сигнали за време на несреќата сега е дел од тримесечно музејско шоу во Норфолк.
Пензионираниот возач на камион Тед Синклер минал 4 години во прецизно креирање совршена копија на комуникациски центар од почетокот на 20 тиот век.
Овој 71 годишен Титаник ентузијаст вели „ова беше навистина плод на голема љубов бидејќи деловите потребни за вакво нешто се ужасно скапи“.   Најголемиот дел опремата за ова негово ремек дело ја набавил преку eBay.

Share Button

Tags: , , , ,

Александар Ѓурчески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1