Лекарите му дале уште 18 месеци живот – а тој потполно се излекувал со масло од канабис


Дејвид Хобит заболел од рак на тенкото црево и лекарите му дале уште само 18 месеци живот. Но тој одлучил да почне со алтернативни лекови и не само што оздравел туку и му се радува на животот и љубовта со својата нова сопруга.rak izlekuvan

По напорната хемотерапија и радиотерапија следела и операција на тенкото црево во март 2013 и се било безуспешно.Сепак, единственото нешто што му помогнало е канабисот. тврди декаго излекувало маслото од канабис, кое чини околу 50 фунти за грам кај локални дилери.

“Пријателите ми рекоа за маслото од канабис и прво одбивав да пробам.Никогаш не ја сакав дрогата. Сепак, чувствував дека хемотерапијата ме убива и дека немам што да изгубам. Не сакав да се помирам со тоа дека ќе умрам“, изјавил Дејвид.FE_PR_080522marijuana425x283

33 годишниот Дејвид кој живее во Стафордшир , се оженил со Хедер (26), девојката со која бил во врска шест години.

Британскиот завод за превенција од рак изјавил дека е свесен дека пациентите го користат канабисот како лек, но дека и не постојат цврсти докази за неговата ефикасност и безбедност.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1