Лекарски грешки еден куп – Само еден лекар од Македонија е во затвор


Само еден лекар во Македонија издржува затворска казна поради лекарска грешка. Се работи за гинеколог што не успеа да запре крвавење на родилка што почина. На лекарот му се судеше и беше проогласен за виновен, за што му беше изречена затворска казна од една година, Пишува Нова Македонија.

zatvorАлармантна беше 2010 година, кога починаа осум родилки. За сите случаи беа формирани комисии, кои ги истражуваа причините за смртта. Кај ниту еден лекар не беше утврдена одговорност.

Многу семејства излегуваа и јавно бараа истрага за смрт на неколку деца, но сѐ уште нема никаков абер од истрагата. Најмногу внимание во јавноста предизвика судење на лекари за смрт од залутан куршум на девојка на новогодишна вечер. Тројца лекари ја лекуваа, но никој не го најде зрното.

Судот ослободи двајца, а едниот доби условна казна. Пресудата е правосилна.

ЛИСТА КОИ ПАРФЕМИ СЕ ШТЕТНИ – ВО СКАПИТЕ ИМАЛО ПОВЕЌЕ ОТРОВИ ОТКОЛКУ ВО ЕВТИНИТЕ
МАКЕДОСНКИ ЛЕКАРИ ЗАБАРКА МУ СКРШИЛА ВИЛИЦА НА ПАЦИЕНТ, ОЧНА ЛЕКАРКА ОСЛЕПИЛА ЖЕНА
Фото: Што купуваме во Македонија – што е ова во ,,млечен намаз,,?
ЕВЕ КАКО НЕ ЛАЖАТ ВО СУПЕРМАРКЕТИ – НАУЧЕТЕ ИМ ГИ ФИНТИТЕ

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1