Леонардо ди Каприо ќе полета во вселената заедно со руски бизнисмен


Рускиот бизнисмен Василиј Кљукин, кој сега живее во Монако, доби право да полета во вселената заедно со актерот Леонардо ди Каприо, пишува Ројтерс.

leonardo di caprioНа благотворната вечера во Кан, која се одржува од Фондот за истражување на лек против СИДА-та, Василиј Кљукин победи на аукцијата, предложувајќи 1,5 милиони долари.

Ди Каприо и рускиот бизнисмен добија шанса да заминат на заедничко патување во суборбиталниот вселенски брод на компанијата Virgin Galactic, која планира да стане прв вселенски туристички оператор.

Датата на летот не се објавува. Подготовката за летот ќе се одржи во Њу Мексико.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1