Лондон под засилено обезбедување, степенот на тревога подигнат


Британскиот главен град повторно е жртва на можен терористички напад на неколку дена пред изборите. Ова е трет напад во Велика Британија во изминатите месеци.

Седуммина загинати и десетици повредени е епилогот од синоќешниот напад во Лондон, кога напаѓачите прво прегазија пешаци со комбе на Лондонскиот мост, а потоа избодеа луѓе со нож во блиските ресторани. Инцидентот се смета за терористички напад.

Две недели по нападот во Манчестер, Велика Британија е повторно цел на терористички напад. Доцна вчеравечер тројца напаѓачи во Лондон убија седум лица, а најмалку 48 се повредени. Напаѓачите, како што се вели од полициски извори, се убиени. Шефот на антитерористичките единици на Велика Британија, Марк Роули, изутринава изјави дека нападот се третира како „терористички“.

Одговорност за нападот досега нема преземено никој. Рита Кац, директорка на СИТЕ Интелиџенс Груп, која е специјализирана за џихадистичка пропаганда, информираше дека приврзаниците на терористичката група „Исламска држава“ го слават нападот во своите форуми и чет-канали и претпоставуваат дека е тоа дело на ИД.

Според наводи на полицијата, вчеравечер транспортно возило на Лондон Бриџ влетало во група пешаци. Автомобилот потоа заминал кон пазарот Бороу Маркет, кој е оддалечен само неколку стотини метри. Таму тројцата осомничени напаѓачи се симнале од возилото и напаѓале луѓе со ножеви. Притоа, според изјави на очевидци, извикувале: „Ова е за Алах“.

Полицијата соопшти дека напаѓачите биле убиени од страна на безбедносните сили осум минути по добивањето на првиот повик за итна помош. Атентаторите носеле елеци кои изгледале како на себе да носат експлозив. Меѓутоа, подоцна е утврдено дека тоа било само безопасна маска. Полицијата смета дека нема други учесници во нападот, освен тројцата убиени Меѓутоа, за тоа да се тврди стопроцентно, треба да се спроведат натамошни истраги, соопшти Роули.

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, изјави дека дел од повредените се во критична состојба.

Тројцата напаѓачи исто така биле застрелани од полицијата која интервенирала осум минути по почетокот на инцидентот што се случи синоќа, еден час пред полноќ. Полицијата верува дека имало само тројца напаѓачи, но истрагата продолжува. Властите соопштија дека напаѓачите носеле лажни експлозивни елеци.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот – трет во Велика Британија во изминатите месеци. На 22 март автомобил прегази пешаци на мостот Вестминстер во близина на британскиот парламент, по што избоде еден полицаец. Епилогот беше тројца загинати и најмалку 29 повредени. На 22 мај бомбаш-самоубиец се разнесе на концерт на американската поп пејачка Аријана Гранде во Манчестер, при што беа убиени 22 луѓе, а десетици беа повредени.

Премиерката Тереза Меј го оцени нападот како „ужасен“ и „страшен инцидент“. Таа денеска ќе претседава со владиниот комитет за вонредни ситуации.

Во телевизиско обраќање, таа рече дека доаѓа време да кажеме „што е многу, многу е“.

Градоначалникот на Лондон, Кан, ги нарече напаѓачите „злобни кукавици“ и оти „Лондон никогаш нема да биде заплашен“.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1