Македонската војска има нова химна


 

Утре со почеток во 19 часот кај Триумфална порта во Скопје свечено ќе се објави новата химна на АРМ.

Композитор е Кире Костов, а ќе се промовира како дел од прославата на 20 годишнината од формирањето на македонската војска.

При интонација на новата химна на АРМ колона составена од припадниците на баталјонот за почести и оркестарот на АРМ ќе се движи од Собрание, преку Триумфалната порта, до плоштадот „Македонија“. Војниците ќе се во новите гардиски униформи.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1