Tag Archives: himna

Кривична за интонирањето на албанската химна во Тетово

Јавното обвинителство започна истрага, а ќе се поднесат и кривични пријави за интонирањето на албанската химна во универзитетот во Тетово на првиот академски ден. Интонирање на химна на странска држава во државен универзитет кој се финансира со парите на македонските граѓани, е кривично дело и виновните ќе си сносат одговорност.

______________________________________________________________________________________________________

Во која држава е Тетово? Со химната на Албанија стартувана академската година

Академската година на Државниот универзитет во Тетово започна со интонирање на химната на Република Албанија, пренесува Канал 5.

______________________________________________________________________________________________________

Македонски буџет, а албанска химна за училиштето во Џепчиште – уште една во низата провокации

Со интонирање на албанската химна и во присуство на вицепремиерот Муса Џафери, вчера во тетовско Џепчиште се отвори новото училиште изградено со пари од буџетот. Македонската химна не била воошто интонирана, а сите освен прествникот на општина Тетово зборувале само на албански јазик.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Мачка ја испочитува химната „Еј Словени“ – штом ја слушна застана мирно !!!

Кој вели дека животните се што прават, прават инстиктивно. Оваа југоносталгична мачка се покажа со поголема совест дури и од некои луѓе на планетава.

______________________________________________________________________________________________________

Македонската војска има нова химна

  Утре со почеток во 19 часот кај Триумфална порта во Скопје свечено ќе се објави новата химна на АРМ.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1