Македонскиот змиски остров во германски Шпигел


Престижниост германски весник Шпигел пишува за убавината на единствениот македонски остров, островот Голем Град во Преспанското Езеро познат и како змиски остров, пренесува Нетпрес.

Пеликани, корморани и желки: Не единствениот остров во Макеоднија туристите искусуваат недопрена природна идила. Дури во 2008 година, овој ненаселен остров стана достапен – за еден успешен архитект, тој е едно од најубавите места во светот.

20122101-golem-gradЗа Шпигел, архитектот Гоце Станкоски вели дека ова место е вистинска убавина, но дива.
„Пред некоја вечер заборавив мед на балконот, во текот на ноќта ме посети мечка”, рекол Станкоски.

Тој појаснил дека има хотел во Коњско, но дека носи мали групи на туристи да го посетат островот.

Овој остров е дел од Националниот парк Галичица, чиј истоимен планински масив се протега по должината на албанско-македонската граница. Дури во 2008 година, македонската Влада даде дозвола на островот слободно да се шета бидејќи туристите го бараа тоа.

Богатството на Цар Самуил спие во подземни пештери на Островот?!

Шпигел пишува дека островот се издига 30-метри над површината на водата како висок куп на карпи, од каде и го добил името. Ова парче од 18 хектари веројатно е оштетено од соседните планини кога огромен праисториски земјотрес го создал езерото. Само околу 1200 метри од јужниот дел на Преспанското Езеро се среќаваат граничните линии од Македонија, Албанија и Грција едни со други и со чамец за само некоку минути може да се стигне до трите држави.

Дел од Голем град е речисни снежнобел и потсетува на креда. Сепак, за разлика во Балтичко Море, природните ѕидовите на змискиот остров се во боја. “Тоа доаѓа од наследството на птиците”, објаснил Гоце за Шпигел насмевка. Целиот остров е обложена со чемпрес, а ти се чини дека дрвјата растат надвор од карпите.

Гоце им кажал дека мирот и чистиот воздух го тераат да остане овде. Раскажал дека пред 15 години, кога прв пат дошол имал проблеми со здравјето, но дека денеска тој се чувствува одлично и дека преку природата тој се изразува себеси. Им објаснил дека иако се вика змиски, нема потреба од страв од овие рептили. Тие се мали и безопасни и се околу карпите.

Шпигел пишува и за историското минато на островот кога за време на Втората светска војна бил прибежиште за партизани.

На крај, престижниот весник пишува дека ова место мора да се посети.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1