Македонското знаме најубаво на свет – го победи британското во финале


Македонското знаме освои најмногу гласови во изборот за најубаво знаме во светот што го спроведе канадскиот весник „Тhe Province“.znameee

Во трката учествуваа националните обележја на 64 земји, а македонското знаме во финалето го победи британското знаме.

Ова знаме е создадено во 1995 година по потпишувањето на спогодбата со Грција, како замена за симболот на шеснаесеткракото сонце, попознат како Сонцето од Кутлеш.

Детали за изборот и гласањето прочитајте тука.

 

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1