Местото каде завршува Кинескиот ѕид – Фото


Ѕидот се крева над најстрмните ридови, криви низ пусти ридски предели  и ги заокружува целите ридски ланци , западно од главниот град, Пекинг – завршува во жолтото море.

indexДолг е околу 7.000km, но, должината не може да се одреди точно затоа што постојано се откриваат нови делови. Се проценувана на околу 6.000 километри за време на династијата Минг, во реалноста се простирал на 8.851 километар. Самиот ѕид има должина од 6.259 километри, на кои треба да им се додадат 2.332 километри природни пречки и 359,7 километри ровови

Просечната висина е 10 метри, а ширина 9 метри. Не е ни чудо што важи за најголема градба на светот.

На секои 100 метри се наоѓа, наводно, по една стражарска кула а вкупно имало повеќе од 40.000.

Ѕидот завршува во Жолтото море – еве како изгледа крајот на овој најграндиозен објект во светот – видлив дури и од месечината.

The+Great+Wall.+The+Great+Wall+of+China+from+another_f0c934_4812350

08-great-wall-and-warriors

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1