Мијалков замина во куќен притвор


Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков вечерва излегува од затворот „Шутка“, каде од минатиот месец е во притвор како еден од осомничените во случајот „Империја“.

-Постапувајѓи по предлог на Специјалното јавно обвинителство судијата на претходна постапка го прифати предлогот за укинување на мерката притвор и определување мерка куќен притвор за обвинетиот С.М. во случајот од Обвинителството означен како „Империја“, соопштија за МИА вечерва од Основниот суд Скопје 1.

Претходно денеска СЈО го достави предлогот за определување куќен притвор на Мијалков до Основниот суд Скопје1. Документите за Мијалков вчера беа вратени на доработка бидејќи биле некомплетни.

Тој излезе последен од притвор од вкупнот петмината на кои за овој случај им беше изречена оваа мерка.

За останатите осомничени и притворени за случајот „Империја“ – Јордан Камчев, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Цветан Панделевски, Апелацискиот суд Скопје претходно по даденото позитивно мислење од СЈО донесе одлуки со кои мерката притвор се заменува со куќен притвор.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1