Министерот Тодоров научил да оперира – преку видео игра (Видео)


Порталот Охрид1 објави видео од неодамнешната посета на министерот за здравство, Никола Тодоров, на охридската општа болница.

todorov-ohrТој на лекарите им објаснува како може најдобро да научат да оперираат- со помош на симулатор, нешто што го пробал и самиот министер.

Тој ова го спореди со видео игра, но рече дека имало перфектен резултат, сепак скромно кажа дека тој е нестручен и само се обидел да оперира преку симулаторот како би видел како работи. Со него бил и врвен хирург кој ја извел операцијата на симулаторот и изјавил дека е идентично како вистинска операција.

(Видео – Охрид1)

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1