Молотов коктел за деца – во детско списание упатство како да го направат (Фото)


Детско списание „”Kaws Kouzah”“ (Виножито) во Тунис, објави детален рецепт како да се направи и упатство за употреба на молотов коктел.

Туниското Министерството за прашањата на жените веднаш поднесе тужба – ова е акт на ширење насилство и ги поттикнува децата на користење на молотови коктели при вандалски и терористички акции, и ги изложува на ризик, велат од министерството.

Написот, е објавен во рубриката „Катче за науката“, детално се објаснува низ слики како да се направи, од каде му потекнува името, и како да се користи. ,, Молотов коктел се состои од стаклено шише и крпи, свиткан фитил, потопен во запаллива течност (масло, шпиритус, бензин) кое треба да се фрли кај непријателот по што ќе експлодира,, стои во описот. Списанието појаснува дека името го добил од фински војник Vyacheslav Molotov за време на Втората.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1