Мумија на вонземјанин најдена во пирамида – археолозите збунети (Фото)


Телото на совршено сочуван, внимателно мумифициран вонземјанин, пронајден закопан во античка пирамида.

Мистериозното суштество е помеѓу 150 и 160 сантиметри, а беше пронајдено од страна на археолог во близина Lahun кога истражувале мали пирамида во близина на династијата doceaba на Senusret II. Сепак, овој факт не беше откриен веднаш. “Мумијата на наводниот вонземјанин, датира од пред повеќе од 2000 години, изјавил извор од египетскиот  оддел за антиквитети, кој доставил детали и фотографии од мумијата, но под услов да остане анонимен. ”
Овие остатоци од вонземјанин создадоа многу контроверзии во светот.

Некои онлајн извори велат дека ова е вид на рептил поради особини кои ги карактеризираат овие животни како нивните очи, премногу големи и овални. Натписите на гробот на мумијата говорат дека тоа бил советник на царот по име Osirunet, што значи ѕвезда или испратен од небото. Што ги подгреа страстите дека станува збор за вонземјанин,.

“ова мумифицирано тело било погребано со голема почит и грижа, во гробницата имало голем број на чудни предмети, кои археолозите не можеле да ги идентификуваат.

Според египетски извори, мумијата вонземјанин е откриена од страна на д-р. Виктор Лубек, Чех и пензиониран професор од Универзитетот во Пенсилванија. Археологот го наоѓа скриениот оддел при спроведување ископувања на мала пирамида јужно од главната пирамида, Senusret II, која ги содржи останките на кралица на фараонот. Над мумијата, исто така, најдени се и мешавини од злато и глина за покривање на телото, и траги од ленено платно. Предмети, артефакти направени од синтетички тип кој неможеле да го идентификуваат. Никој не нашол слични елементи во други египетски гробници.

Анонимен извор рекол дека откритието предизвикало голема вчудоневиденост меѓу египетски официјални лица, кои сакаат да го чуваат сокриено додека не се најде веродостојно објаснување за чудната мумија. Владата се консултирала со голем број на почитувани археолози, но до денес никој не може да ги објасни наодите.
“Вистината е, дека секој експерт кој ја видел мумијата заклучил дека таа не е од земно потекло”, изјавил изворот. ” владее мислење дека ова е вонземјанин кој некако завршил како советник на египетски цар.” Но, сите во Владата се оградуваат од тој заклучок кои според оние кои веруваат дека египјаните имале помош од вонземјани во креирањето на нивната цивилизација, ова е доказ. “Египќаните одбиваат да веруваат дека нивното наследство доаѓа од вселената.”

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1