Мусолини се враќа – и неговата внука влегува во парламентот (Фото)


Негри Мусолини вели дека е горда на својот дедо затоа што направил „многу добри работи“ како што е чистење на мочуришта со маларични комарци во близина на Рим. Таа додава дека антиеврејските закони, диктатурата и насилствата на нејзиниот дедо се „монструозни грешки“. 

vnuka musolini30012013192029_benito musolini

l43-edda-negri-mussolini-130127213738_medium

Внуката на Бенито Мусолини се кандидираше за пратеник во италијанскиот парламент и го брани поранешниот фашистички лидер за одделни негови постапки

Еда Негри Мусолини за Кориере дела Сера изјави дека ќе биде кандидат на листата чиј носител е пратеникот Џанфранко Фини, поранешен неофашистички сојузник на Берлускони кој сега е умерен и го поддржува марио Монти на изборите во февруари.

Втората ќерка на Мусолини, Алесандра Мусолини веќе е пратеник во парламентот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1