Мутиран или? Штурец со големина на зајак се појави во Штип (Фото)


Штурец со големина на мал зајак е забележан во штипската викенд населба Суитлак , од страна на Кирил Панајотов. Дали се работи за мутант или?

sturecЧудниот инсект имал две пипалки на главата, целото тело му било во корупка, со правилни форми, а опашката му е долга околу 10 сантиметри и има изглед на одбрамбено оружје.

Ентимолот од Штипскиот универзитет, Душан Спасов вели дека не станува збор за мутиран штурец или скакулец, едноставно овој инсект е ендемски и го има на Нов Зеланд и Јужна Африка.

Ентимолозите велат дека поради климатските промени можат да се јават вакви инсекти.

Спасов тврди дека ваков ендемски инсект пред десетина  години видел кај нас,но и покрај тоа што е голем , не е опасен за луѓето.

STUREC_NOVOZELANDSKI

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1