Музеј на мириси и вкусови се гради во Кавадарци


Во куќа на вкусови и мириси или нов музеј прераснува поранешниот Младински дом во Кавадарци.

Деновиве интензивно се работи на изградба на новиот музеј, проектот заедносоопштина Воден (Едеса) од Грција, пишува Утрински весник.

Проектот „Гастрономските патишта на Кајмакчалан – Кајмак“ и’ обезбеди на Општина Кавадарци сума од 70.000 евра.
Куќата на вкусови и мириси ќе има изложени стари садови, машини и алатки за производство на традиционалните тиквешки јадења.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1