НА БАЛКАНОТ МУ СЕ ЗАКАНУВААТ ПОПЛАВИ: Ни доаѓа најдождливата пролет досега!


Еден од најпопуларните сервиси за временска прогноза на светот, Accuweather, објави сезонска временска прогноза, предупредувајќи на висок ризик од поплави.

Најризични подрачја се централна Италија и Балканот, зафаќајќи дел од Унгарија и Словачка на север, како и Грција и Турција на југ.acuu-hl1

Кога температурите постепено би се зголемиле, снегот од Динарските планини и Карпатите ќе почне да се топи, што ќе доведе до голем пораст на водостојот на реките.

Македонија се наоѓа во средина на подрачјето со висок ризик од поплави, а покрај снегот што ќе се топи, се очекуваат и обилни врнежи од дожд.

Што се однесува на температурата, таа ќе биде под просекот за ова доба од годината. Врнежите нагло ќе се зголемат од април до мај.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1