Над 1.000 луѓе ќе скокат по крстот во Охридското Езеро на Водици


ohrid-vodiciСе очекува по светиот крст да скокаат над 1.000 млади од земјава, но и од странство, а организаторите на манифестацијата очекуваат за претстојниот празник Охрид да го посетат голем број туристи, кои ќе имаат можност да го следат и обидот на охриѓани за уривање на Гинисовиот рекорд во подготвување рибина чорба, објави Телма.

Водици во Охрид се одбележува свечено во присуство на илјадници верници. Во чест на празникот наскоро кај градското пристаниште ќе биде подигнато и спомен обележје, кое го донира минатогодишниот кум Ванчо Чифлиганец.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1