Над 100 авиони изгубени над Балканот – Србија во обид да ги координира – невремето направи хаос


Повеќе од два часа сите авиони над Хрватска и скоро половина од оние кои биле во воздушниот простор на Босна и Херцеговина останале без контакт со контролата на летање поради силното невреме кое го зафати овој дел од Балканот.

Oluja-nevreme-avionПилотите во ситуација кога биле практично изгубени во воздухот, помош побарале од контролата на летае на Србија и Црна Гора.

За среќа, северниот сосед бил на ниво на задачата па повеќе од 100 авиони добиле успешна навигација и безбедно ги пренеле патниците.

Информацијата и официјални  ја потврдја српските власти

Поради силни бури што предизвикаа наплив на дождови над Хрватска, хрватската контрола за летање привремено го стопира обезбедувањето на услуги за воздухопловна навигација, а околу 15:10 часот беше затворен воздушниот простор над Хрватска, објави хрватската контрола за воздушниот сообраќај и додаде дека воздушниот сообраќај се пренесува во соседните земји, бидејќи “дошло до прекин на напојување со електрична енергија.”

b481722bdada0c5b815a4e61cdab39a6

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1