Над 400 приведени во штрајкот на градежниците на новиот аеродром во Истанбул


Над 400 приведени во штрајкот на градежниците на новиот аеродром во Истанбул
Турската полиција рано утрово приведе над 400 работници на изградбата на новиот истанбулски аеродром , откако почнаа со генералниот штрајк.

Работниците штрајкуваа и во текот на ноќта , откако работодавачите не се согласија со нивните барања за подобри услови за работа. Полицијата рано утрово упадна во импровизираните шатори на штрајкувачите и уапси околу 400 работници.

На вчерашниот штрајк полицијата користеше солзавец и водени топови за да ги растера градежниците на новиот аеродром .

Компанијата ИГА, која стопанисува со изградбата на аеродромот објави доцна синоќа дека ќе ги разгледа барањата на работниците. Но , до договор не дојде , зашто синдикатите не се задоволни со одгворот од компанијата.

Како причини за штрајкот работниците на градилиштето на новиот аеродром ги наведуваат несреќните случаи , лошата исхрана и сместувањето , како и проблеми со платите.

,, Не се однесуваат кон нас како кон луѓе .” , изјави еден од работниците , кој говореше пред медиумите за смртните случаи на градилиштето.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1