НАЈГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ЈУГОСЛАВИЈА: На погребот во ковчегот не било телото на Тито


На погребот на претседателот на Југославија Јосип Броз Тито, во ковчегот, прекриен со знамето на СФРЈ не било телото на Тито, туку внатре имало песок.tito bolnica

Ова го тврди Обрен Џорѓевиќ, некогашен началник на Службата за државна безбедност на Србија.

Џорѓевиќ четири децении поминал како професионалец во безбедносните органи и началник на Службата за државна безбедност на Србија.grob tito

– Кога Јосип Броз Тито почина, некои членови на Претседателството на СФРЈ, пред се` Стеван Дронјски и Стане Доланц, сакаа да го балсамираат. Телото на Тито, меѓутоа беше полно со разни лекови, па се` почна прерано да се распаѓа и да шири непријатна миризба. Од медицински и хигиенски причини, одлучено беше погребот да се изврши без неговото тело. Во ковчегот кој беше изложен во Сојузното Собрание имаше песок, открива Џорѓевиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1