Најнов начин на кражба: Внимавајте, ви земаат пари од картички без да забележите


Во трговски центри и на железничките станици во последно време се појави нов вид на кражба на пари од банковните картички.

Крадците запознаени со новата технологија без многу мака може да ви ги украдат вашите податоци од платежните и кредитни картички, без воопшто да ги допрат.cards_1774129b

Се што е потребно е крадецот кој  има РФИД читач, кој открива радиофрекфенција, да биде оддалечен од вас 15 сантиметри. Тоа му овозможува „симнување“ на податоци од вашата картичка додека е таа во вашите раце и мислите дека е безбедна.

АБЦ7 И-Тим открил дека овој начин на дигитална измама најлесно се применува на таканаречени „вејв анд пеј“ картички.

-Потребните  апарати  за спроведување на оваа измам не се скапи и можат лесно да се најдат на интернетот- нагласил Дејвид Брајан, експерт за безбедност на компанијата „Траствејв“, јавува Дејли мејл.

Ако читачот се наоѓа во границите на дометот за време на плаќањето на „вејв анд пеј“, тој автоматски ќе фати сигнал кој го емитува картичката за само неколку секунди. Информациите кои читачот ќе ги „собере“ може да се користат со помош на уреди  кои  чинат околу 300 и 400 долари, а кој ги копираат и прават идентични реплики на  кредитните картички.

Компанијата „Нортон“ истакнува дека оваа година дури 70 отсто од кредитните картички ќе бидат подложни на овој начин на дигитална кражба.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1