Напаѓачот-самоубиец во Анкара носел 6 кг тротил и рачна граната


Напаѓачот-самоубиец, кој се разнесе на влезот на американската амбасада во Анкара вчера, носел шест килограми тротил и рачна граната.police-forensic-work-february-844
Овие информации беа изнесени денеска од турските власти по завршување на техничката експертиза на местото на експлозијата.
– Во експлозијата загинаа соработник на службата за безбедност и цивилно лице, кое дошло во амбасадата по работа. Извршителот на нападот бил член на терористичката организација Револуционерна партија и фронт за народно ослободување ДХКП-С, се наведува во соопштението.
Турските власти засега не го соопштуваат името на напаѓачот, иако претходно се споменуваше името на Еџевит Шанли.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1