Напаѓачот со секира бил 17-годишен бегалец од Авганистан


Мажот кој вчера со секира и нож влетал во патнички воз и ранил 20-тина лица е 17-годишен бегалец со авганистанско потекло, потврди министерот за внатрешни работи на Баварија Јоаким Херман.voz 44

Четири лица се борат за живот откако вечерва околу 21:45 часот по локално време, напаѓачот влегол во патнички воз и со нож и секира почнал да напаѓа патници во населбата Хајдингсфелд во Вирцбург, јужна Германија.

Полицијата го застрелала кога се обидел да побегне од местото на настанот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1